2007-es események

Hálaadó istentisztelet

"Uram, jó nekünk itt lennünk."
(Mt 17,4b)

Menyes Gyula cikke az Evangélikus Élet 2007/46-os számában: (kiegészítve)

Egy építkező gyülekezet hármas ünnepe

A hetvenegy évvel ezelőtt felépült templomért, a hatvan évvel ezelőtt történt önállósulásért, valamint a közelmúltban befejezett templomrenoválásért adott hálát a csurgói evangélikus gyülekezet november 11-én, vasárnap délután.
A templom újraszentelésének szolgálatát Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület püspöke végezte. Prédikációját a gyülekezet vezetőségének kérésére Jn 12,47-48 (az egykori templomszentelésen elhangzott igeversek) alapján tartotta. Az ítélet vasárnapján kiemelte: Jézus ugyan nem ítél, de a komolyan nem vett üzenet vádként fogalmazódik meg egykor. Lehet gyönyörködni a megszépült templomban, de ennél sokkal fontosabb, hogy igehallgató gyülekezettel teljen meg a hajlék.
Az istentisztelet utáni közgyűlésen Kendeh-Kirchknopf László, a gyülekezet lelkésze visszatekintésében elmondta, hogy az első csurgói evangélikus templom és gyülekezet története a reformáció kezdetéig nyúlik vissza. A település földesurai - Török Bálint, majd az akkori Zrínyiek - evangélikusok voltak. A kálvini reformáció somogyi térhódítása alatt is nagy számban éltek a helységben evangélikusok, viszont 1781-re - a türelmi rendelet idejére - annyira megfogyatkoztak, hogy 1784-tól fiókegyházként Porrogszentkirályhoz tartoztak.
Az utóbb ismét folyamatosan gyarapodó közösség lélekszáma 1910-re 309 főre nőtt. Templomukat közadakozásból építették, 1936. október 11-én szentelte fel Kapi Béla püspök. (Az ő prédikácójának alaigéje volt a választott igeszakasz) A rákövetkező évtized végén kimondták önállósulásukat, 1948. február 8-án pedig megválasztották első parókus lelkészüket, Szekeres Elemért. 1994-ben közvetlenül a templom mellett vásároltak épületet lelkészlakás céljára, a házhoz tartozó melléképület felújítása révén pedig "1996 szeptemberétől" egy gyülekezeti teremmel is gyarapodtak.
A munkálatokkal kapcsolatban Korontos Sándor gondnok a közgyűlésen elmondta, hogy 2001 óta folyamatosan építkezik a gyülekezet. A templom tetejének felújításával kezdték, a parókia renoválásával és a gyülekezeti terem kialakításával folytatták, végül pedig a templom külseje is megújulhatott. A munkálatok összköltsége 18,6 millió forint volt. Ezt több forrásból sikerült fedezni: közegyházi támogatásból, a Széchenyi-terv keretében kiírt, illetve Laeder pályázat, hozzájárult továbbá a felújításhoz az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint saját alapítványuk is. A gyülekezet tagjai 1,5 millió forintot adtak össze templomuk renoválásához.
A közgyűlést követő fogadáson a gyülekezet történetéről készített vetített képes beszámoló tette még emlékezetesebbé a csurgói evangélikusok ünnepét.